Jahody

ZÁSADY PESTOVANIA JAHÔD

Jahoda (Fragaria)

Prispôsobivosť jahôd umožňuje ich pestovanie takmer vo všetkých našich pestovateľských oblastiach. Vhodné sú humózne, úrodné pôdy s dostatkom vlahy alebo so závlahu, mierne kyslou pôdnou reakciou.

VÝSADBA:

Jahody sa vysádzajú na jar v apríli až máji alebo v lete v auguste až septembri. Skorá výsadba je výhodnejšia, pretože sadenice do zimy dobre prekorenia a v nasledujúcom roku už prinesú úrodu. Pred výsadbou treba dôkladne pripraviť pôdu, pretože jahoda ostáva na stanovišti viac rokov. Pôdu treba prekypriť do hĺbky asi 30 cm, vyhnojiť vyzretým maštaľným hnojom alebo iným organickým hnojivom (kompost) a dôkladne zapracovať. Pôda má byť dôkladne odburinená. Sadenice vysádzať buď do riadkov v spone 0,3 – 0,5 x 0,3 – 0,7m. V súčasnosti sa dáva prednosť výsadbe do dvojradu na čiernej fólii alebo na netkanej textílii. Táto metóda zabezpečí urýchlenie dozrievania plodov asi o 1 – 2 týždne, plody sú listé, nezablatené a porast sa nezaburiňuje. Nevýhodou pestovania na fólii je obmedzený prístup s hnojivami počas rastu (používajú sa hlavne tekuté hnojivá formou zálievky) a zhutnenie pôdy (jahody nemožno okopávať). Odporúča sa sadiť zakorenené sadenice s koreňovým balom, kde je takmer 100 % ujateľnosť. V minulosti častejšie používané prostokorenné sadenice sú síce lacnejšie, ale trpia veľkým presadzovacím šokom a sú enormne náročné na závlahu v prvých dňoch po výsadbe (i tak je % ujatia nižšie). Pri výsadbe treba dbať najmä, aby sa rastlina „neutopila“, to znamená, že srdiečko rastliny musí byť nad pôdou, nesmie byť zasypané, pretože rastliny potom hnijú.

OŠETROVANIE POČAS VEGETÁCIE:

Rastliny hnojíme dusíkatým hnojivom v troch dávkach a to – 1. skoro na jar, 2. krátko pred kvitnutím, 3. po zbere plodov, fosforečno-draselným hnojivom, ktorého dávku rozdelíme polovicu na jar a druhú polovicu na jeseň. Môžeme použiť aj listové hnojivá vo forme zálievky. Jahody okopávame a udržiavame v bezburinnom stave ako v rade tak aj v medziradí. Závlaha je potrebná hlavne v období kvitnutia, narastania a dozrievania plodov. Jahody sú citlivé najmä na hubové choroby (najmä pleseň sivú). Chemickú ochranu proti plesni robíme na začiatku kvitnutia, prípadne po odkvitnutí, podľa použitého fungicídneho prípravku. (EUPAREN MULTI, ROVRAL FLO). Ďalej ošetrujeme proti škodcom - roztočík alebo kvetovka jahodová. Chemickú ochranu používame v prípade výskytu škodcu insekticídnym prípravkom (OMITE 30 W- roztočce, ACTELLIC 50 EC, DECIS EW 50, DIAZOL 50 EW – roztočík jahodový). Po zbere plodov v období júla - augusta sa môže na listoch vyskytnúť fialová alebo biela škvrnitosť listov, čo však nie je hospodársky závažná choroba. Ošetrujeme listy chemickým postrekom hneď po zbere plodov (KUPRIKOL 50, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 50), alebo staré listy ostriháme (po zostrihnutí treba prihnojiť porast dusíkatým hnojivom a dôkladne zaliať) a následne spálime.

TIP NA ZÁVER:

Po max. troch rokoch pestovania na jednom stanovišti porast zlikvidujeme a založíme novú kultúru na inom mieste. Zabránime tak premnoženiu chorôb a škodcov, ktoré sa na pôvodnom stanovišti vyskytovali.

Používateľ webu, www.flormax.sk , so sídlom Kvetová 514/26 Bojnice 97201, IČ:42140765 , ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovánie webových stránok a pre analytické účely a v prípade Vašeho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. Prečítajte si Zásady súborov cookies.

Súhlasím