Maliny a černice

Malina, Černica (Rubus)

Malina a Černica patria do rodu ostružina (Rubus). V prírode sa vyskytuje v miernom pásme Európy a Ázie. Pestujú sa pre plody červenej až purpurovej farby (ostružina malinová - malina) alebo čiernej (ostružina černicová - černica). Sú to vlastne súbory plodov - plodstvá vytvorené zo spoluzrastených kôstkovičiek, ktoré v dobe úplnej zrelosti odpadávajú od kvetného lôžka (u malín) alebo ostávajú zrastené a po dozretí odpadávajú aj s ním (černica). Základné zásady pestovania malín a černíc

- malinám sa darí na celom území Slovenska, lepšie im však vyhovuje oblasť stredného a severného Slovenska.

- Černice tiež môžeme pestovať po celom území Slovenska, lepšie im však vyhovujú podmienky južného Slovenska; pre maliny aj Černice je najvhodnejšie výslnné stanovište s južnou alebo juhovýchodnou expozíciou. Neznášajú zatienenie, preto sa musíme vyhýbať ich kombinácii s vysokými stromami. Najlepšie výsledky dosahujú pri vysadení na záhon s celodenným svetlom, ktorý môže mať aj horšiu pôdnu bonitu. Veľkou výhodou je ich neskoré kvitnutie. Preto nie je nebezpečie poškodenia neskorými jarnými mrazíkmi.

- pôda má byť výživná, najlepšie hlinitá alebo hlinitopiesočnatá. Znášajú však aj ťažšie pôdy.Optimálne pH pôdy je 5,6 - 6,5. Hladina spodnej vody nemá byť vyššia ako 75cm. Sú veľmi vďačné za dodatkovú závlahu, najmä v čase nalievania a dozrievania plodov.

- maliny a černice rastú na jednom mieste asi 9 - 12 rokov. Preto musíme príprave pôdy venovať pozornosť ako u všetkých rastlín vysádzaných na dlhé obdobie. Dobre je v lete pred založením porastu zelené hnojenie (strukoviny) so súčasným zapravením dezinfekčných prostriedkov na ničenie pôdnych škodcov (pandravy ai.). Pôdu pred výsadbou treba dôkladne odburiniť; najvhodnejší je prípravok Roundup. V septembri pôdu zrýľujeme, pričom dáme do pôdy 3 - 4q maštaľného hnoja alebo kompostu na 1ár.

- jesenné sadenie možno jednoznačne označiť za najvhodnejšie. Sadíme do jamiek alebo za rýľom. Pri jarnom vysádzaní nesmieme zabudnúť na opakovanú zálievku.

- maliny aj černice sú samoopelivé, takže nie je potrebný opeľovač.

Spôsoby pestovania

- maliny sa pestujú v riadkoch, zvyčajne na okraji pozemku (záhrady). Sadenice vysádzame 50 - 80 cm od seba; po 2 - 4 rokoch vytvoria súvislý rodiaci pás. Vzrastnejšie odrody vyžadujú oporu.

- pestovanie pri koloch je zaužívané najmä pre černice a malinoostružiny. Vhodný spon je 180 x 150cm alebo 200 x 100cm. Na kríku vypestujeme 6 - 7 výhonkov a tento počet každý rok obnovujeme. Koly zatlčieme medzi kríky. Výhonky vyväzujeme ku kolu vždy z dvoch susedných kríkov (z každého asi 1/2 výhonkov).

-pestovanie na drôtenke sa používa pri malinách i černiciach. Pri malinách je vhodná drôtenka s dvoma 60cm vzdialenými drôtmi vo výške 80 - 120cm. Pri černiciach je vhodná drôtenka s dvoma 60cm vzdialenými drôtmi v 3 - 5 poschodiach s rozostupom 50 - 60cm. Drôty jedného poschodia navzájom pospájame vo vzdialenosti 80 - 100cm.

Používateľ webu, www.flormax.sk , so sídlom Kvetová 514/26 Bojnice 97201, IČ:42140765 , ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovánie webových stránok a pre analytické účely a v prípade Vašeho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. Prečítajte si Zásady súborov cookies.

Súhlasím