Výsadba ruží

Správna výsadba
Ruže môžeme vysádzať buď s koreňovým balom (počas celej sezóny), alebo bez (v tomto prípade je lepšia jesenná výsadba – od októbra do novembra). Na jar je vhodnejšie vysádzať kmienkové ruže a takisto ostatné ruže, ak ide o vyššie polohy.

Ruže bez koreňového balu sú lacnejšie. Pri kúpe môžeme skontrolovať, či sú ich korene silné a zdravé. Sadia sa na jeseň. Výhodou drahších ruží s koreňovým balom je, že ich možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia, dokonca aj v kvitnúcom stave.

Výsadbová jama by mala byť hlboká a široká aspoň 40 cm. Na dno je dobré dať trochu piesku – poslúži ako drenáž. V zásade by sa ruže nemali sadiť na miesto, na ktorom už niekedy v minulosti rástli. Dá sa to len pod podmienkou výmeny pôdy. Pred výsadbou ruže s koreňovým balom dobre zalejeme, tie bez koreňového balu zasa namočíme asi na dve až tri hodiny do vody. Rastlinu sadíme tak hlboko, ako bola zapestovaná v kontajneri. Miesto očkovania (zhrubnutá časť) musí byť tesne pod povrchom pôdy. Čo sa týka sponu výsadby, rastliny by sa mali jemne dotýkať listami, samozrejme, porast nesmie byť prehustený. Veľkokveté ruže by mali byť od seba vzdialené asi 80 cm, sadové a botanické 1,5 až 3 m.

Vysadené ruže pred zimou najlepšie ochráni nakopcovaná ornica prihrnutá ku koreňom.

 

Používateľ webu, www.flormax.sk , so sídlom Kvetová 514/26 Bojnice 97201, IČ:42140765 , ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovánie webových stránok a pre analytické účely a v prípade Vašeho súhlasu tiež pre personalizáciu reklám. Prečítajte si Zásady súborov cookies.

Súhlasím